Головна / Замки та палаци України / Цікаві факти та легенди Луцького замку

Цікаві факти та легенди Луцького замку

by Yi Lin
4.83/5 (53)

Привіт, друзі.

Цього разу я хочу Вам розповісти про місце, яке усі українці споглядають мало не кожного дня, але лише одиниці знають де воно знаходиться – про славетний Замок Любарта.

Чому славетний? Тому що Любартів замок є одним з найстаріших та найбільших замків України, який (завдяки маленькому секрету) так добре зберігся до наших часів, та в основі створення якого лежить історія великої багатогранної любові.

Луцький замок10Луцький замок Луцький замок2 Луцький замок3Луцький замок1

Замок в подарунок для волинської княжної.

В тих далеких 1300-х роках, ще коли Луцьк називався Лучеськом; а на місці сучасної фортеці (між численних боліт та великого валу) стояли лишень дерев’яні укріплення, литовський князь Дмитрій-Любарт взяв собі за дружину волинську княжну на ім’я Буша (Агрипіна). На знак великої сили кохання збудував Любарт для неї замок з трьома вежами, що сполучалися одна з одною кам’яними мурами та засвідчували безкінечність і щирість почуттів князя. Кожна з веж мала свою назву (В’їзна або Любартова, Владича і Стирова) та була як своєрідний символ Віри, Надії та Любові.

Буша померла рано, так і не побачивши князевого подарунку. Любарт ще довго побивався за молодою дружиною, носив квіти на могилу, але будівництво замку не зупинив. А щоб мури були міцнішими у розчин бетону додавали курячі яйця. Саме ця маленька хитрість допомогла Луцькій фортеці вціліти та зберегти свій первозданний вигляд  до наших днів.

Замок Любарта9Замок Любарта5Замок Любарта8

Підступний вінок для ворогів

З надзвичайною силою почуттів, що правда  – уже до рідного краю, пов’язана ще одна історія замку. Оточене татарами місто, довгі дні що є сили стримувало облогу. Як раптом до загарбників вийшла жінка (певніше всього то і була Буша) тримаючи у руках 2 вінки. На радощах перемоги воєначальник зі своїм братом не помітили, що у тих «лаврах» ховалися гострі ножі, від яких вони власне і загинули. Решта війська злякавшись такій любові до рідної Землі відразу відступила.

Замок захищений Богом та святими

Про Божу любов до волинської святині розповідається детально у «Повісті минулих літ».  Під час нападу ханського війська – налякані люди зібралися у церкві Івана Богослова просити захисту. Бог почув їх молитви,  і сталося справжнє чудо – вітер змінив свій напрямок і все каміння та стріли полетіли на голови нападників. І чим дальше метали стріли – тим більше гинуло воїнів по той бік укріплень (на той момент – укріпленя були ще дерев’яними).

Замок Любарта3Луцький замок15

Привид Луцького замку

Одна з легенд Луцького замку розповідає про життя молодої дівчини – Оксани.  Жінка приглянулася коменданту фортеці, та ці почуття не були взаємними. За такого відкоша чекала на Оксану страшна розправа (солдати спочатку поглумилися над нею,  а тіло розрубавши  на дрібні частинки вкинули у річку). З того моменту в замку Любарта появився привид жіночої подоби, який блукав вуличками старого міста у пошуках частинок свого тіла.

Історики свідчать, що в міжвоєнний період, (коли у замку стояв військовий гарнізон), на ранок знаходили мертвих чоловіків з спотвореними обличчями. Подейкують, що в такий спосіб Оксана нагадувала як не по-людськи з нею повелися люди у формі. Востаннє привид бачили у післявоєнні роки, і до образу дівчини не вистачало лише перстня. Люди переказують, що той перстень можна знайти на місцевих базарах і сьогодні, але ніколи його власниця не матиме щастя.

Таємниця підземелля

Підземелля та підземні ходи є невід’ємним атрибутом оборонної системи замку будь-якої доби. І замок Любарта не є винятком. Старожили міста стверджують, що під Луцьким замком споруджена ціла мережа підземних ходів, глибиною подекуди у 2 поверхи. Існував і т. з. 3 ярус – де утримували в’язнів  та катували полонених. При розкопках були знайдені приміщення з приладами для тортур та кімнати повні черепів. Та найбільш дивною знахідкою істориків став склеп молодої дівчини Магдалени. Достеменно не відомо, що спричинило її смерть, і чому її склеп знаходився саме там, але ще нікому з відвідувачів не вдавалося його зфотографувати. На усіх знімках було лиш зображення білої плями (за словами екскурсовода – привида дівчини). Вірити чи ні в правдивість цієї історії вирішувати вам, але перебуваючи у підземеллі не відчути якоїсь особливої енергетики досить складно.

Побачити таємничий склеп на власні очі може кожен бажаючий. В сезон у підземеллі проводять екскурсії для відвідувачів за символічну платню. Але перед тим як спуститися у підземелля – подбайте про зручний одяг та взуття (як не як , – спускаєтесь під землю). А от пройтися славнозвісними підземними ходами старого міста нагода випадає не часто. Лиш раз на рік (в момент проведення дійства – Відкрита ніч у Луцькому замку) відкриваються ворота в далеке історичне минуле нашого замку.

Луцький замок4Замок Любарта4 Луцький замок5Замок Любарта1Луцький замок6Замок Любарта2 Луцький замок7Замок Любарта6 Луцький замок8 Луцький замок9

Корона Вітовта

Кожен, хто хоча б раз прогулювався територією  Луцького замку – міг помітити ось такий виріб.

Луцький замок14Це образ корони – наступника Любарта, великого литовського князя Вітовта. Вітовт був дуже могутнім і войовничим князем. За часи його правління Велике Князівство Литовське значно розширило свої кордони та стало одним з найбільших у Європі.

Такі успіхи у зовнішній політиці породили у Вітовта великі амбіції, бажання послабити свого польського конкурента, та стати нарешті повноцінним європейським володарем. З цією метою у Луцькому замку був організований єдиний (таких масштабів) в історії Середньовіччя  з’їзд європейських монархів. Офіційною метою зустрічі могутньої еліти – було обговорення релігійних та торговельних питань, насправді ж планувалась коронація Вітовта.

Історичні дані свідчать, що на пір з нагоди церемонії коронації до Луцька з’їхалося більше 15 тисяч гостей, що в декілька разів перевищувало чисельність самих жителів. На застілля було приготовано  700 волів, 1400 баранів, 100 зубрів, птиці, ріки меду та вина. Та подібний розмах святкувань не порівняти з багатством вінця, який створили для князя за спеціальним замовленням. Говорять, що корона була настільки красивою та коштовною, що дорогою до замку її викрали і розпиляли на дрібні шматочки.

Кілька років тому, славетну корону повернули до рідних стін фортеці, ну принаймні в такому її вигляді ))) Тож, завітавши у замок, у вас буде надзвичайна нагода – зануритись в атмосферу Середньовічної доби, та приміряти головний атрибут королівської влади.

Стіни Луцького замку були свідками безлічі різних історичних подій. Ним відомі секрети великих князів та молитви простих людей… Вони бачили лютих ворогів зовні та підступні інтриги в середині. Але вони вистояли, щоб у кожного з нас сьогодні була можливість пізнати минуле, доторкнутися до історії!

Луцький замок11 Луцький замок12Замок Любарта7 Луцький замок13

І на завершення хочу вам розповісти про ще одну легенду.

Кажуть, що у мурах Луцького замку захований великий скарб. Не дивлячись на те, що коштовності час від часу знаходять – привласнити їх ніхто не може (помираючи князь закляв їх, і всі скарби мають служити виключно на благо лучан). Але якщо багатство вивезти не можна, то можна його примножити.

Для цього потрібно дивлячись на головну Любартову вежу потерти 200 гривневу купюру (яка власне і зображена на грошах), і тоді достаток вас ніколи не покине. Правда це чи чергова байка для туристів я вам не скажу, але будучи в справах чи на прогулянці у нашому замку, “двухсоточку” завжди стараюсь з собою прихопити 😉

4_jmtefufmsq4

Якщо вам сподобалася наша мандрівка, тоді натисніть “лайк” внизу сторінки, або залиште свій коментар.

А також ви можете переглянути слайд-шоу світлин Замку Любарта

Будь ласка, оцініть

5 коментарів
52

Також прочитайте будь-ласка

5 коментарів

Аня 23.02.2017 - 18:23

Дуже цікава та пізнавальна стаття!

Відповісти
Yi Lin 21.10.2017 - 11:06

Дякую за ваш відгук, Аню! Україна дуже багата на історію та красиві місця країна, але обділена увагою…
Будете у Луцьку, обов’язково завітайте до замку Любарта, і 200 грн. прихопіть з собою (щоб було, що потерти);)

Відповісти
Татьяна 09.10.2017 - 18:18

Благодарю Вас за интересное *путешествие*!!!!!

Відповісти
Yi Lin 21.10.2017 - 11:10

Вітаю вас, Танюша, на своєму блозі. Дуже рада, що стаття вам сподобалася. Надіюся, це не остання наша “зустріч” ))). Заходьте, читайте, пишіть свої враження та побажання в коментарях. З нетерпінням чекатиму.

Відповісти
САМ 28.01.2021 - 19:36

Щиро вдячний за екскурсію! СУПЕР!!!

Відповісти

Залишити коментар